1-marca Światowy Dzień Walki z Otyłością

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Otyłość to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób, także najmłodszych. To druga po paleniu papierosów najczęstsza przyczyna występowania poważnych problemów zdrowotnych, w tym nowotworów złośliwych.

Światowy Dzień Walki z Otyłościąma na celu podnoszenie świadomości na temat zapobiegania i leczenia tej choroby.

W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba osób zmagających się z nadwagą i otyłością – w naszym kraju ten problem dotyczy ponad  60% mężczyzn i 45% kobiet. Przyczyna są przede wszystkim :

  • siedzący tryb życia,

  • brak ruchu,

  • niezdrowy sposób żywienia.

Otyłość to choroba cywilizacyjna, na którą zapada coraz więcej osób. Jest drugim – po paleniu tytoniu – powodem występowania poważnych problemów zdrowotnych, m.in. nowotworów złośliwych. Otyłość i nadwaga przyczyniają się do powstawania blisko 40% nowotworów trzonu macicy i przełyku, niemal 25% nowotworów nerki i pęcherzyka żółciowego, a także ok. 10% nowotworów piersi. Szczególnie niepokojące są statystyki dotyczące nadwagi u dzieci – w Polsce w ciągu ostatnich dwóch lat odsetek dzieci z nadwagą wzrósł dwukrotnie i obecnie wynosi 17%.W trosce o zdrowy rozwój dzieci 23 października 2014 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, wprowadzającą zakaz sprzedaży tzw. śmieciowego jedzenia w szkołach i przedszkolach.

Jakie są następstwa zdrowotne otyłości i nadwagi?Istnieje wiele następstw zdrowotnych nadwagi i otyłości, począwszy od zwiększonej częstości występowania przedwczesnego zgonu po wiele następstw, które nie są śmiertelne, ale które są przyczyną dolegliwości i niesprawności fizycznej i które istotnie upośledzają jakość życia.

Najbardziej istotne problemy zdrowotne związane z występowaniem otyłości i nadwagi to:

  • Cukrzyca typu 2

  • Choroba niedokrwienna serca i inne choroby układu krążenia na tle miażdżycy oraz nadciśnienie tętnicze

  • Choroby układu oddechowego (zespół bezdechu sennego)

  • Niektóre choroby nowotworowe

  • Zmiany zwyrodnieniowe kości

  • Problemy psychologiczne

  • Obniżenie odczuwanej jakości życia

Ryzyko ich wystąpienia zależy od wielu czynników, w tym stopnia otyłości, dystrybucji tłuszczu w organizmie, wzrostu masy ciała w wieku dorosłym oraz od aktywności fizycznej. Przebieg większości z tych następstw zdrowotnych ulega wyraźnej poprawie przy względnie niedużej utracie masy ciała (10 – 15%), zwłaszcza, jeśli towarzyszy jej aktywność fizyczna.

                                          Państwowy Powiatowy

Inspektor Sanitarny

w Przysusze

                                            mgr inż. Jolanta Wil

Wydawca: Powiat Przysuski. 2013
By: Fresh Joomla templates