23 listopada 2024 r. na Powiatowej Hali Sportowej odbył się II Powiatowy Kongres „Aktywna Wieś”. Ponad tysiąc mieszkańców powiatu skorzystało z zaproszeń starosty na tą wielką lokalną imprezę. Starosta Marian Niemirski - organizator i pomysłodawca tego jednego z największych i najlepiej zorganizowanych lokalnych spotkań pytany o przyczynę, dla której organizuje się w Przysusze tą imprezę mówi. „Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyjęli nasze zaproszenie i spowodowali, że mogliśmy się spotkać spędzić razem sobotnie popołudnie. Spotkanie, rozmowa i towarzysząca im budowa i wzmacnianie poczucia wspólnoty lokalnej były najważniejszymi powodami, dla których zaproponowałem zorganizowanie tego w mojej ocenie niezwykle udanego spotkania. Drugą bardzo ważną sprawą, którą chcę bardzo mocno wyartykułować, a która jest nierozerwalnie związana z tą właśnie imprezą jest szacunek. Często to słowo jest używane, ale czy zawsze coś ze sobą niesie ? Dlatego bardzo mi zależało, żeby w naszym powiecie ludzie mogli odczuć, że są po prostu dla nas ważni. Chcieliśmy, jako władze samorządowe powiatu przysuskiego okazać nasz bardzo głęboki szacunek dla ich pracy, dla ich postaw i niezłomnego trwania przy polskiej i lokalnej kulturze i dbania o bliskie nam wszystkim wartości. Kongres nosi nazwę „Aktywna Wieś” ponieważ podczas jego trwania społeczność powiatu, która jest społecznością wiejską i małomiasteczkową mogła zaprezentować na szerokim forum bardzo różne efekty własnej aktywności i jednocześnie pokazać, jak znakomite rezultaty ta aktywność przynosi. Były więc aktywne dzieci z pięknymi występami, byli dorośli artyści ludowi i związani z muzyką rozrywkową. Nie mogło zabraknąć naszych wspaniałych Kół Gospodyń Wiejskich, które poprzez stworzone własnoręcznie dzieła sztuki kulinarnie prezentowały swoje bardzo wysokie umiejętności i poziom sztuki kulinarnej. Stoiska Kół Gospodyń nie tylko zachwyciły od strony estetycznej. Kulinarnie było przynajmniej równie pięknie. Najwyższą zresztą notą wystawioną naszym nieocenionym Gospodyniom było zjedzenie przez gości wszystkiego, co zostało przygotowane. Hitem okazały się również nasze lokalne obwarzanki, które do ostatniego znalazły swoich konsumentów. Korzystając z okazji bardzo dziękuję wszystkim naszym wspaniałym mieszkańcom, Panom i Paniom, za tak liczne przybycie i tak piękne owoce aktywności prezentowane na Kongresie. Dziękuję wszystkim zespołom i artystom, dziękuję Kołom Gospodyń Wiejskich oraz szczególnie wszystkim, którzy pracowali przy organizacji naszego, jedynego, takiego w Polsce lokalnego kongresu, w tym miejscu muszę wspomnieć z wdzięcznością o naszej niezawodnej Pani Sekretarz Powiatu Marcie Zbrowskiej, która poświęciła bardzo dużo czasu i energii, żeby wszystko się udało tak, jak w sobotę wszyscy mogli zaobserwować. Jeszcze raz wszystkim bardzo dziękuję – mówi Starosta Marian Niemirski.
Spotkanie uczestników II Kongresu „Aktywna Wieś” zainaugurowała prowadząca imprezę Magdalena Gliszczyńska. Przywitała wszystkich gości kongresu, na który przybyli Burmistrzowie i Wójtowie gmin z ternu powiatu przysuskiego, radni rad powiatu i gmin go tworzących, Członkowie Zarządu Powiatu, przedstawiciele powiatowych służb mundurowych, dyrektorzy szkół i jednostek oświatowych, reprezentanci wszystkich środowisk społecznych tworzących powiat i przede wszystkim – najważniejsi goście Kongresu – Mieszkańcy Powiatu. Po krótkiej inauguracji sceną zawładnęli aktywni mieszkańcy powiatu. Jako pierwsze wystąpiły dzieci z zespołu folklorystycznego KGW Wysoczanki, z zachwycającymi interpretacjami utworów muzyki ludowej. Drugi na scenę wkroczył Zespół Folklorystyczny „Wieniawa”, który nas bawi i dostarcza pięknych przeżyć już od wielu lat podczas różnych powiatowych spotkań i imprez. I tym razem nie było inaczej. Występ „Wieniawy” doskonale podsumował hymn „Nasza Wieniawa” sławiący miejscowość, a napisany przez członków zespołu. Lokalnym artystom dziękowali za występy i wręczali upominki ufundowane przez powiat przysuski Wicestarosta Marek Kilianek i Sekretarza Marta Zbrowska. Po krótkiej chwili na scenie pojawiła się legenda polskiej muzyki rozrywkowej – zespół „Bayer Full”. Publiczność przez ponad godzinę fantastycznie bawiła się przy dźwiękach świetnie znanych i lubianych przebojów. Sam Lider zespołu Sławomir Świerzyński budował znakomitą atmosferę do wspólnej zabawy. Bardzo dobrze tą atmosferę poczuła publiczność, która licznie ruszyła do tańca. Dwa koła taneczne pulsowały rytmem po obydwu stronach sceny. Kiedy wybrzmiał ostatni hit „Bayer Full” i artyści zeszli ze sceny – prowadząca poprosiła Starostę Mariana Niemirskiego o zabranie głosu. W bardzo krótkim wystąpieniu starosta bardzo serdecznie przywitał wszystkich obecnych gości na II Kongresie „Aktywna Wieś”. Podkreślił, że organizacja tej imprezy jest spełnieniem zeszłorocznej obietnicy wprowadzenia na stałe tej imprezy do kalendarza wydarzeń powiatowych. Podkreślił, że powiat przysuski, jako jedyny w Polsce stara się budować wspólnotę ludzi sobie dobrze życzących, opierających się na wartościach, które przejęliśmy wprost od naszych matek i ojców, na wartościach polskich. Aby wzmacniać funkcjonowanie tej wspólnoty starosta zdecydował się powołać Martę Zbrowską na swojego pełnomocnika, który będzie koordynował pracę wszystkich środowisk i samorządów lokalnych w celu jeszcze lepszej integracji mieszkańców całego powiatu przysuskiego wokół spraw i wartości, które są wspólne nam wszystkim. Starosta wyraził również nadzieję, że z wdzięcznością przyjmie wszelkie sugestie dotyczące zmian w formule tego spotkania. Starosta kończąc swoje wystąpienie zaprosił wszystkich do dalszej, wspólnej zabawy i życzył udanego popołudnia. Ostatnim zespołem, który ucieszył publiczność był coraz bardziej znany w naszej społeczności zespół wokalny „Bez Nazwy”. Już w trakcie ostatniego koncertu publiczność dostała zaproszona do degustacji smakołyków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Na ośmiu straganach można było spróbować wszystkiego, co pyszne i zdrowe w naszym powiecie. Ostatni goście Kongresu opuścili halę sportową przed godziną 19.00


