11 i 12 kwietnia 2025 r. w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat przysuski odbyły się dni otwarte. Do odwiedzenia szkół i zapoznania się z przygotowaną na rok szkolny ofertą 2025 – 2026 zostali zaproszeni uczniowie klas ósmych szkół podstawowych wraz z rodzicami. W piątek 11 kwietnia uczniowie wraz z wychowawcami odwiedzili Zespół Szkół im. Jana Pawła II oraz Zespół Szkół nr 2 im. Ludwika Skowyry w Przysusze. Z zaproszenia skorzystało łącznie ponad 300 potencjalnych kandydatów, dla których wizyta w przysuskich szkołach ponadpodstawowych miała pomóc w podjęciu jednej z pierwszych bardzo poważnych życiowych decyzji o kontynuacji nauki. Obie szkoły przygotowały ciekawą ofertę dla potencjalnych kandydatów. „Jedynka” zaprasza do kontynuowania nauki liceum ogólnokształcącym i technikum informatycznym, a „Dwójka” oferuje zdobywanie umiejętności zawodowych na poziomie technikum i szkoły branżowej dla zainteresowanych karierą jako pracownicy gastronomii, fryzjerzy, mechanicy zawodowi, elektronicy, ekonomiści, logistycy oraz pracownicy branży hotelarskiej. Obie szkoły zaprosiły uczniów do dobrze wyposażonych pracowni przedmiotowych. W ZS 1 dodatkowo uczniowie mogli porozmawiać z Paniami reprezentującymi przysuską policję o pracy i służbie w tej instytucji. W ZS 2 na uczniów czekały prezentacje wysokich umiejętności zawodowych uczniów wszystkich nauczanych specjalności zawodowych. Kandydaci odbyli wiele rozmów ze swoimi starszymi kolegami. Było wiele pytań dotyczących toku nauki, poziomu wymagań, perspektyw po szkole. Bardzo dobrą pracę wykonali nauczyciele przygotowujący wizytę szkołach i opiekujący się ósmoklasistami. Nie zabrakło na koniec słodkiego poczęstunku przygotowanego w Zespole Szkół Nr 2 przez uczniów kierunku gastronomicznego. Pyszne czekoladki i czekoladowa fontanna były hitem dnia.
W sobotę 12 kwietnia 2025 r. do Lipin zjechali z całej Polski, wraz z rodzicami, kandydaci zainteresowani podjęciem nauki w Liceum Kadetów Rzeczpospolitej Polskiej im. dr Heleny Spoczyńskiej w Lipinach. Szkoła przywitała gości na nowych, powstałych nakładem ponad 5 milionów złotych obiektach dedykowanych kształceniu wojskowemu. Na uczniów czekają odnowione internaty, piękny plac apelowy, tor sprawności fizycznej, którego niejedna zawodowa jednostka wojskowa mogłaby pozazdrościć Lipinom i klub kadeta, który był miejscem inauguracji tego specjalnego spotkania. Uczestniczyło w nim ponad 300 osób – potencjalnych uczniów z rodzicami, którzy tego dnia zapoznali się ze szkołą i jakością, jaką oferuje. Dzień zaczął się od uroczystego ceremoniału wojskowego, w którym uczestniczyli wszyscy kadeci. Wciągnięta została flaga państwowa na maszt przy hymnie śpiewanym przez lipińskich kadetów. Później został zaprezentowany, zrealizowany po mistrzowsku pokaz musztry paradnej. Kolejną atrakcją była prezentacją scen walki grupy taktycznej z terrorystami w czasie ochrony VIP – a, który został uratowany, a bandyci aresztowani. Trzecią atrakcją był pokaz umiejętności ratowania rannych z pola walki, którą kadeci ćwiczyli pod czujnym okiem byłych operatorów jednostki GROM współpracujących ze szkołą od dłuższego już czasu. Później kandydaci mogli zwiedzać szkołę. W tej części przygotowano pokazy pokonywania toru przeszkód z możliwością spróbowania swoich sił, prezentacje broni, zwiedzanie bazy dydaktycznej i rozmowy przyszłych kadetów z obecnymi. W spotkaniu uczestniczyli zawodowi żołnierze reprezentujący jednostki wojskowe z którymi szkoła na co dzień współpracuje: z Radomia i Nowego Miasta. Obecni byli również przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej.
We wszystkich szkołach był to bardzo udany dzień, który z pewnością pozytywnie wpłynął na podejmowane przez uczniów i rodziców decyzje.


