Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego – 15.04.2025 r.

W dniu 15.04.2025 r. odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego , któremu przewodniczył Wicestarosta Przysuski - Marek Kilianek. Podczas posiedzenia omówiono aktualną tematykę w dziedzinie zarządzania kryzysowego w zakresie:

- zagrożenia rozprzestrzeniania się przypadków pryszczycy,

-zapobiegania i zwalczanie ASF na obszarze powiatu przysuskiego,

-zagrożeń związanych z wypalaniem traw na obszarze powiatu,

- zaopiniowano Plan Zarządzania Kryzysowego.

Otwierając posiedzenie PZZK Wicestarosta Przysuski - Marek Kilianek podkreślił potrzebę zwołania PZZK w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją w zakresie wystąpienia wirusa pryszczycy w Europie. ,

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Przysusze - dr Irmina Narożnicka zapoznała zebranych z obecną sytuacją i stanem zagrożenia w stosunku do gospodarstw na terenie powiatu przysuskiego, jakie niesie za sobą Pryszczyca (FMD) groźna choroba zakaźna zwierząt. Na zakażenie podatne są zwierzęta parzystokopytne domowe tj. bydło, owce, kozy i świnie oraz dzikie (np. sarny i jelenie). Zebrani zostali poinformowani o niezwykle wysokiej skali szkodliwości wystąpienia ogniska choroby oraz konsekwencjach gospodarczych. Procedura przeciwdziałania pryszczycy polega na obowiązkowej likwidacji całego zarażonego stada, długi okres kwarantanny i wyznaczanie o dużej powierzchni obszarów uznanych za tereny zagrożone. W trakcie swojej wypowiedzi PLW zwróciła uwagę na bardzo duże straty ekonomiczne jakie poniesie gospodarka w przetwórstwie mięsnym, hodowli zwierząt i podaży produktów mlecznych w chwili wystąpienia wirusa pryszczycy. Straty będą także generowane przez poniesienie kosztów związanych z likwidacją ognisk choroby, wypłaceniem odszkodowań oraz konsekwencjami nałożonego na Polskę embarga na obrót, eksport zwierząt, mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Przysusze - dr Irmina Narożnicka omówiła także aktualny stan zagrożenia dla powiatu przysuskiego w związku z wystąpieniem Afrykańskiego pomoru świń (ASF) chorobą zakaźną i zaraźliwą dotyczącą wyłącznie świń i dzików podkreślając, że służby weterynaryjne regularnie organizują akcje przeszukiwania terenów z udziałem myśliwych, leśników jak również z udziałem psów tropiących.

Kończąc swoją wypowiedź dr Irmina Narożnicka zwróciła się z apelem do zebranych o potraktowanie spraw zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt priorytetowo w akcji informacyjnej o skali zagrożenia jaką niesie ze sobą wystąpienie choroby pryszczycy w lokalnych środowiskach, jak również o współpracę i wsparcie samorządów gminnych w zakresie zwalczania ASF.

Informację o zagrożeniach związanych z wypalaniem traw na obszarze powiatu przysuskiego przedstawił mł. bryg. Paweł Wiktorowicz, który statycznie zobrazował co najmniej sześciokrotny wzrost przypadków pożarów traw i nieużytków w stosunku do roku ubiegłego. Zaznaczył, że na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wypalanie traw jest zabronione, a tematyka z tego zakresu jest włączana we wszystkie działania profilaktyczne straży.

Członkowie zespołu jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali zaktualizowany Plan Zarządzania Kryzysowego Powiatu Przysuskiego.

Na zakończenie Wicestarosta Przysuski - Marek Kilianek podziękował zebranym za liczne przybycie na posiedzenie oraz czynny udział w spotkaniu.

 

 

                                                                                                                            Marta Będkowska

 

Wydawca: Powiat Przysuski. 2013
By: Fresh Joomla templates