Komunikat z powstania Społecznego Komitetu Budowy Pomnika na Tysiąclecie Korony Królestwa Polskiego w Przysusze.

1️⃣6️⃣ kwietnia w Starostwie Powiatowym w Przysusze odbyło się spotkanie zorganizowane przez Starostę Przysuskiego Mariana Niemirskiego z udziałem Księdza Proboszcza Parafii pw. św. Jana Nepomucena w Przysusze, ks. dr. Sławomira Adamczyka, Burmistrza Gminy i Miasta Przysucha Adama Pałgana, Przewodniczącego Rady Gminy i Miasta Przysucha Michała Wilka, Wicestarosty Marka Kilianka, Sekretarz Powiatu Marty Zbrowskiej, z udziałem reprezentantów powiatowej społeczności samorządowej w osobach: Justyny Plaskoty – Kierownik Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze, Aleksandry Porębskiej – reprezentującej Akcję Katolicka przy Parafii Św. Jana Nepomucena w Przysusze, Jerzego Kwaśniewskiego – Prezesa Towarzystwa Kolbergowskiego w Przysusze, Mirosława Pierzchały reprezentującego Stowarzyszenie Rawicz 43, Marcina Sokoła – Komendanta Komendy Powiatowej PSP w Przysusze, Kamila Potockiego – Prezesa OSP w Przysusze, Jarosława Bednarskiego – reprezentującego Ziemię Przysuską.????
Zebrani na spotkaniu zgodnie zdecydowali o utworzeniu w Przysusze Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Tysiąclecia Korony Królestwa Polskiego, który zostanie posadowiony w Przysusze, w centrum parku na placu 3 – go Maja. Tworząc komitet założyciele wspólnie stwierdzają, że dążenie do realizacji tej pięknej idei jest zadośćuczynieniem dążeń całego lokalnego środowiska patriotycznego do utworzenia w Przysusze miejsca upamiętnienia wielkiego wkładu przedstawicieli lokalnej społeczności w rozwijanie, obronę i umacnianie Państwa Polskiego. Założyciele Komitetu zauważają, że pomimo pięknej pełnej przykładów najwyższego poświęcenia dla Ojczyzny przez pokolenia mieszkańców naszej ziemi nie ma w Przysusze miejsca, które w sposób godny upamiętniałoby patriotyczne dokonania Przysuszan i całej społeczności Ziemi Przysuskiej. Dlatego też w roku szczególnie ważnych rocznic upamiętniających Tysięczną rocznicę pierwszej koronacji królewskiej polskiego króla Bolesława Chrobrego i 500 rocznicę Hołdu Pruskiego Założyciele Komitetu postanawiają wspólnym wysiłkiem, w drodze zgodnej współpracy doprowadzić do realizacji tego projektu, u którego źródła jest duma z bycia Polakami i nadzieja na przekazanie i utrwalenie tej dumy przyszłym pokoleniom.
????W trakcie spotkania doszło do wyłonienia osób odpowiedzialnych za kierowanie pracą komitetu, na którego czele stanęli: Starosta Przysuski Marian Niemirski i Burmistrz Gminy i Miasta Przysucha Adam Pałgan.
????Uroczystość inauguracyjna planowana jest na maj roku 2026 w 240 – tą rocznicę utworzenia Parafii Rzymskokatolickiej im. Św. Jana Nepomucena w Przysusze. ⛪
Członkowie Komitetu zadeklarowali prowadzenie działań w formule otwartej zapraszając przedstawicieli wszystkich środowisk do pracy. ????Po wyczerpaniu przygotowanego porządku spotkania zostało ono zakończone.
Wydawca: Powiat Przysuski. 2013
By: Fresh Joomla templates