Trwa przebudowa linii kolejowej nr 22 łączącej Radom z Tomaszowem Mazowieckim. W ramach prowadzonych prac są remontowane obie linie torów kolejowych, energetyczna linia trakcyjna, przystanki kolejowe oraz przejazdy drogowe przez tory. Według informacji uzyskanych na stronie internetowej inwestora, którym są Polskie Linie Kolejowe zakres realizowanych prac przekroczył już półmetek. Dzięki realizacji tego zadania ma się poprawić poziom bezpieczeństwa na 16 przejazdach kolejowych. Inwestor informuje w opublikowanym materiale, że zostało to już osiągnięte na 13 przejazdach objętych robotami na remontowanym odcinku między Radzicami, a Wolanowem. Innym skutkiem realizowanych prac ma być zwiększenie prędkości pociągów z obecnych 100 km/h do 120 km/h. Cytując stronę www.plk-sa.pl: „Prace obejmują również 6 przystanków: Bieliny Opoczyńskie, Zygmuntów, Smogorzów Przysuski, Skrzynno, Wieniawa, Podbór oraz 3 stacje: Drzewica, Przysucha, Wolanów. Na wszystkich przystankach i stacji Przysucha wybudowaliśmy już nowe, wyższe perony z wypukłą fakturą na antypoślizgowej nawierzchni oraz ścieżkami naprowadzającymi dla osób niewidzących i niedowidzących. Zamontowaliśmy energooszczędne LED-owe oświetlenie, umożliwiające bezpieczne podróżowanie po zmroku. Obecnie wyposażamy obiekty w nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne i gabloty z rozkładem jazdy.” Zakończenie prac jest zaplanowane na IV kwartał 2025 r. I to jest bardzo dobra dla nas, mieszkańców informacja. Warto podziękować inwestorowi, że podnosi jakość infrastruktury kolejowej na naszym terenie. Za to jestem wdzięczny. Przez przypadek zdarzyło mi się sprawdzić deklarowany wzrost bezpieczeństwa osiągnięty w wyniku inwestycji. Stało się to w czasie pokonywania w wyznaczonym miejscu toru kolejowego i przedostania się na drugą stronę torów kolejowych w miejscu, gdzie zgodnie z informacjami miał być bezpieczny przejazd kolejowy w Smogorzowie. Na samym przystanku kolejowym w Smogorzowie było kilku pracowników, a w pobliżu miejsca przekraczania torów stały dwa samochody dostawcze opatrzone logo firmy budowlanej wykonującej prace remontowe na linii kolejowej. Tyle zauważyłem chwilę przed wjazdem na miejsce krzyżowania się drogi powiatowej z linią kolejową. Później, już w czasie przekraczania torów, musiałem mocno trzymać kierownicę, żeby nie stracić panowania nad pojazdem. Pierwszą „atrakcją” było umieszczenie pierwszej nitki torów kolejowych w niecce. Więc nagle przód samochodu zaczyna nurkować, tuż za linią torów powstał wyraźny garb, a samochód z nicki wyskakuje nagle do góry i wpada w wyciętą na całej długości asfaltu dziurę o głębokości kilku centymetrów. Ale tym razem razem tory kolejowe są powyżej miejsca, w którym samochód wydostaje się z dziury w nawierzchni. Potem znowu linia torów i druga taka sama dziura. I sukces wyjechałem na drogę powiatową. Udało się – przejechałem. To nie jest żart. O ile wcześniej przejazd był nierówny, to teraz jest niebezpieczny. Nierówności i wykonane w czasie remontu przejazdu dziury w nawierzchni powodują w mojej opinii poważny wzrost zagrożenia na samym przejeździe. Mniej doświadczonemu kierowcy silnik może na tym przejeździe zgasnąć i może dojść do tragedii. Każdy natomiast może na przejeździe uszkodzić zawieszenie samochodu i po prostu zatrzymać się na torach. Próbowałem zasięgnąć informacji u źródła, czyli w PLK Skarżysko. Na maila wysłanego 23 lipca z pytaniami w tej sprawie, 31 lipca otrzymałem odpowiedź od zespołu prasowego Polskich Linii Kolejowych. Zamieszczam ją w całości: „Przebudowa przejazdu przez linię kolejową nr 22 w miejscowości Smogorzów jest obecnie w trakcie realizacji. Aktualnie prowadzone są prace bezpośrednio na przejeździe, co może wpływać na warunki ruchu drogowego w tym rejonie. Zakończenie robót planowane jest na przełomie września i października bieżącego roku. Zgłosiliśmy wykonawcy – firmie Skanska S.A. – uwagi dotyczące warunków bezpieczeństwa. W odpowiedzi przejazd został doraźnie naprawiony, co pozwoliło na szybszą poprawę sytuacji dla uczestników ruchu drogowego. Po zakończeniu inwestycji przejazd będzie funkcjonował zgodnie z dotychczasową kategorią „C”, co oznacza, że zostanie zachowane obecne oznakowanie właściwe dla tego typu przejazdów kolejowo-drogowych. Zakres zadania obejmuje remont przejazdu bez zmiany jego kategorii.”
Przez nowe tory kolejowe z duszą na ramieniu.
Galeria
View the embedded image gallery online at:
http://ziemiaprzysuska.pl/index.php/powiat-przysuski/item/3161-przez-nowe-tory-kolejowe-z-dusza-na-ramieniu#sigProGalleriaa4858a6df8
http://ziemiaprzysuska.pl/index.php/powiat-przysuski/item/3161-przez-nowe-tory-kolejowe-z-dusza-na-ramieniu#sigProGalleriaa4858a6df8


