W dniu 14 maja 2017 r w Przysusze odbyły się powiatowe obchody „Dnia Strażaka”. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Św. w Kościele pw. Św. Jana Nepomucena celebrowanej przez Kapelana Powiatowego Ks. Kanonika Stanisława Traczyńskiego. Oficjalna część odbyła się na placu przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przysusze. Zebranych na uroczystości powitał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Przysusze mł.bryg. Marcin Sokół, który podsumował działania ratownicze jednostek ochrony przeciwpożarowej w 2016 r. jednocześnie dziękując strażakom Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych za zaangażowanie i włożony wysiłek w ratowanie mienia, zdrowia i życia poszkodowanych. Słowa uznania skierował również do Pana Starosty Przysuskiego Mariana Niemirskiego za rozumienie potrzeb Państwowej Straży Pożarnej oraz wymierną pomoc w ich zaspokajaniu. Władzom samorządowym gmin powiatu przysuskiego złożył podziękowanie za wspieranie działalności ochotniczych straży pożarnych i działania na rzecz szerokorozumianego bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ze strony Państwowej Straży Pożarnej uroczystości zaszczycił swą obecnością Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st.bryg. Jarosław Kurek, a ze strony Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Druh Zbigniew Gołąbek Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Warszawie. Głównym akcentem uroczystości było wręczenie odznaczeń i awansów na wyższe stopnie służbowe. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odznaczył:
- Brązową Odznaką „Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej” Pana Witolda Kołsuta
Prezydium Zarządu Głównego Wojewódzkiego ZOSP RP nadało: - Medal honorowy imienia Bolesława Chomicza Druhowi Jerzemu Kaźmierczykowi
Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego województwa mazowieckiego odznaczyło:
- Złotym Medalem „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” Pana Pawła Bałtowskiego - Srebrnym Medalem „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” Panów Piotra Modrzeckiego, Piotra Oracza Marka Porczka, Piotra Kucharczyka, Marka Kaczyńskiego
Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Przysusze nadało: - Odznakę „Strażak Wzorowy” Panu Przemysławowi Zychowi.
Awansowani na wyższe stopnie służbowe zostali:
- do stopnia Ogniomistrza Panowie Radosław Grudzień, Robert Kłusek
- do stopnia Młodszego Ogniomistrza Pan Michał Hatała
- do stopnia Starszego Sekcyjnego Pan Szczepan Paliwoda
- do stopnia Sekcyjnego Pan Mateusz Sagalara.
Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka w Warszawie połączonych z 25 leciem Państwowej Straży Pożarnej stopień Młodszego Kapitana otrzymał Pan Mariusz Rzeźnik. Na wojewódzkich obchodach Dnia Strażaka, które odbędą się w Szydłowcu stopień Młodszego Brygadiera otrzyma Pan Paweł Sokól, stopień Aspiranta Sztabowego i Dyplom Komendanta Głównego Pan Robert Paliwoda, a Srebrny Medal „Za Długoletnią Służbę” Panowie Jacek Siudek i Robert Cholewiński.
Na koniec uroczystości życzenia i podziękowania strażakom przysuskim złożyli: Mazowiecki Komendant Wojewódzki st.bryg Jarosław Kurek, Starosta Przysuski Marian Niemirski i Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP województwa mazowieckiego Druh Zbigniew Gołąbek.


