Obchody 155 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Gminie Odrzywół.

Obchody rocznicowe odbyły się w Stanisławowie - Królówce przy Kaplicy Św. Marii Magdaleny. Wójt Gminy Odrzywół Pan Marian Kmieciak jako gospodarz rozpoczął od powitania przybyłych gości: Starostę Mariana Niemirskiego, Radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Zbigniewa Gołąbka, Kierownika Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Krzysztofa Murawskiego, radnych Gminy Odrzywół oraz mieszkańców. 

Następnie przybliżył historię tamtych trudnych czasów, opowiadając, jak uzbrojone były wojska carskie, a jak powstańcy wśród których walczyli także zwykli chłopi uzbrojeni w kosy. Wójt wspominał, że w miejscu obchodów przy kaplicy najprawdopodobniej pochowanych zostało sześciu powstańców, a większość pochowana jest obok pomnika w Ossie. Przemówienie poruszyło młode serca przybyłej młodzieży, a starszym przywróciło pamięć o tamtych wydarzeniach.

Tuż po przemówieniu nastąpił apel poległych wygłoszony przez płk Ryszarda Młodzianowskiego przy wsparciu kadetów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego z Lipin. Następnie zostały złożone wieńce pod krzyżem oraz zapalone znicze.

Po części oficjalnej goście udali się na pokazy rekonstrukcyjne w wykonaniu 13 pułku Ułanów Wileńskich z Kielc, grupy rekonstrukcyjnej ze Zduńskiej Woli, młodzieży z Publicznej Szkoły Podstawowej z Odrzywołu oraz kadetów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego z Lipin. W Stanisławowie – Królówce rozebrzmiał chrzęst szabel, wystrzałów z broni oraz dział powstańczych i carskich. Wszyscy oglądali rekonstrukcję z zapartym tchem. Dynamiczne starcia piechoty, jazdy konnej, kosynierów ukazywały trudy powstańców z walką z regularną armią carską.

Po hucznych rekonstrukcjach w których można było poczuć zapach prochu z bliska, wójt Marian Kmieciak  zaprosił wszystkich na pyszną grochówkę i herbatę, a ogrzać można było się przy rozpalonych ogniskach rozmawiając o przeżytych tu emocjach.

 

 

Zapraszamy do fotogalerii. 

Media

Wydawca: Powiat Przysuski. 2013
By: Fresh Joomla templates