Wywiad z Marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski: polityka historyczna i dyplomatyczna musi być oparta na prawdzie

R.: Panie Marszałku, od wielu dni nie milkną echa przyjęcia nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Proszę nam powiedzieć, dlaczego ta ustawa wzbudziła tak wiele emocji?

S. K.: Nowelizacja wprowadza w art. 55a bardzo istotny zapis o penalizacji każdego, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie. Zapis ten jest wyrazem dbałości o dobre imię Polski na świecie i zachowaniem prawdy historycznej. W wolnej Polsce po 1989 roku zabrakło skutecznej narracji historyczne. Niedostatecznie stanowczo interweniowano w sprawie wypowiedzi padających z różnych stron sugerujących, że Polska jest współodpowiedzialna za Holocaust. Przypomnijmy, że około 6 mln obywateli polskich, w tym 3 mln polskich Żydów, zostało zamordowanych w czasie II Wojny Światowej. Nie można mylić pojęć kata i ofiary. Przyznam szczerze, że moją formację polityczną zaskoczyły emocje wokół tej ustawy, wypowiedzi polityków zarówno izraelskich w tym premiera Benjamina Netanyahu jak i niektórych polskich. Wydane oświadczenie przez Departament Stanu USA również budzi zdziwienie i wynika z niezrozumienia naszych intencji i celów ustawy.

R.: Czy państwo izraelskie nie miało wiedzy jak wyglądał projekt ustawy?

S. K.: Projekt ustawy wpłynął do Sejmu w sierpniu 2016 roku i był szeroko konsultowany z różnymi środowiskami i ekspertami, w tym z Ambasadą Izraela, która zgłosiła swoje poprawki. Do dnia zaskakującej wypowiedzi pani ambasador Anny Azari nie było żadnych dalszych uwag. Wątpliwości wyrażone przez panią ambasador podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w tak ważnym miejscu jakim jest Auschwitz-Birkenau niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady nie powinny mieć miejsca. Kilka dni później w jednym z wywiadów pani ambasador przyznała, że otrzymała instrukcje z Izraela. Obawiam się, że tak wrażliwy i bolesny temat Holocaustu może być rozgrywany politycznie w trwającej obecnie kampanii wyborczej do Knesetu.

R.: Czy są szanse na szybkie zakończenie sporu dyplomatycznego z Izraelem?

S. K.: Zostały powołane dwa zespoły robocze: polski i izraelski, które mają za zadanie prowadzić debatę o prawdzie historycznej. W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i 70 rocznica Proklamowania Państwa Izraelskiego. W tym szczególnym roku powinniśmy zacieśnić współpracę między naszymi krajami. Zależy nam na dobrych, trwałych stosunkach z Żydami, z których przecież wielu ma polskie korzenie. Nie jest naszą intencją odbieranie Żydom prawa do mówienia o tym co spotkało ich przodków podczas Holocaustu, ale przede wszystkim mamy moralny, patriotyczny obowiązek dbania o dobre imię Polski i Polaków.

R.: Dlatego między innymi organizuje Pan w Senacie konferencję polsko – izraelską?

S. K.: Tak, w kwietniu odbędzie się konferencja poświęcona relacjom polsko-żydowskim wczoraj, dziś i jutro. Wezmą w niej udział przedstawiciele izraelskiego parlamentu Knesetu, Żydzi mieszkający w Polsce i w Izraelu oraz polscy parlamentarzyści. Będzie to forum do prowadzenia tak niezbędnej obecnie dyskusji.

R.: Pojawiają się głosy, że rząd Prawa i Sprawiedliwości próbuje nowelizacją ustawy o IPN wprowadzać cenzurę?

S. K.: Jednym z celów rządu Zjednoczonej Prawicy jest prowadzenie polityki historycznej i dyplomatycznej opartej na prawdzie. Nie chcemy ograniczać swobody dyskusji historycznych czy działalności artystycznych. Na początku wspomniałem, że przez wiele lat brakowało skutecznej polityki historycznej i teraz jest ostatni moment, poprzez wyraźne mówienie o wydarzeniach II Wojny Światowej i okresu PRL, by przekazać następnym pokoleniom całą prawdę. Podkreślenia wymaga zapis znajdujący się w przywołanym artykule 55a: „kto wbrew prawdzie”. Karane będzie umyślne, fałszywe pomawianie i szkalowanie Polski i narodu Polskiego. W Polsce, jako jedynym kraju w Europie, nie było zorganizowanej formacji kolaborującej z nazistowskimi Niemcami. Zdarzały się przypadki szmalcowników, co wymaga stanowczego potępienia, ale nie boimy się mówić o tym otwarcie. Natomiast wszyscy musimy twardo podkreślać, że nie było systemowego współudziału Polaków w Holocauście. Wielu Polaków, traktujących Żydów jako współobywateli czy sąsiadów narażało swoje życie ukrywając żydowskie rodziny. Najlepszym świadectwem jest wyróżnienie przez Instytut Yad Vashem ponad 6,5 tys. Polaków jako Sprawiedliwych wśród narodów świata.

R.: Czy treść artykułu, który Pan przywołał na początku nie jest zbyt ogólna?

S. K.: Nie da się wymienić enumeratywnie wszystkich form niedopuszczalnych wypowiedzi, które mogą być szkodliwe dla Narodu Polskiego i zakłamywać historię. Zamknięty katalog może bardzo łatwo doprowadzić do wprowadzenia do stosowania zupełnie innych form wyrażeń godzących w dobre imię Polski.

R.: Czy w tym roku planuje Pan organizację konkursu „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć”?

S. K.: Tak, to będzie już VI edycja konkursu wiedzy historycznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatów białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, przysuskiego oraz miasta Tarczyna. Finał wraz z uroczystym wręczeniem nagród odbędzie się oddzielnie dla szkół ponadgimnazjalnych w dniu 19 marca 2018 roku w Grójcu oraz szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych w dniu 12 marca 2018 roku w Nowym Mieście. Partnerami tego wydarzenia są: Starostwo Powiatowe w Grójcu oraz 1. Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny, ma współorganizatorami dr Zbigniew Kuźmiuk – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Minister Marek Suski – Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, Dariusz Bąk – Poseł na Sejm RP. Serdecznie zapraszam wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie. Czekają atrakcyjne nagrody.

R.: Poszukiwanie informacji o organizacji i działalności Żołnierzy Niezłomnych to również cenna lekcja historii dla młodzieży.

S. K.: Rok 2018 jest wyjątkowy ze względu na przypadającą setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku w sposób szczególny uczcijmy nie tylko Bohaterów wojen obronnych, obrońców granic odrodzonej Rzeczypospolitej, ale także Żołnierzy Niezłomnych walczących w powojennym podziemiu antykomunistycznym, którzy również nie szczędzili sił w walce o w pełni suwerenną Polskę. Zachęcam młodzież do poszukiwania informacji również o tych Bohaterach, o których niewielu już pamięta, zwłaszcza z naszego regionu. Przywróćmy im wspólnie należną pamięć.

R.: Wiemy, że włączył się Pan również w organizację innego konkursu o tematyce patriotycznej.

S. K.: Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Kancelaria Senatu pod moim patronatem organizuje konkurs plastyczny pt.: „Orzeł Biały – nasza duma”. Konkurs ma na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do rozwijania swoich pasji historycznych i artystycznych, a przede wszystkim zainteresowanie znaczeniem polskich symboli narodowych w tym godłem. Otrzymaliśmy zgłoszenia z 37 szkół podstawowych, gimnazjów i ponadpodstawowych. W marcu zbierze się komisja konkursowa, która oceni prace na etapie okręgowym. Najlepsze prace z każdej kategorii przejdą do etapu ogólnopolskiego.

R: Dziękuję za rozmowę.

S. K.: Dziękuję również i pozdrawiam czytelników.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. www.stanislawkarczewski.pl www.facebook.com/stanislawkarczewski www.twitter.com/stkarczewski

Zapraszam do moich biur: w Nowym Mieście nad Pilicą: ul. Szeroka 12 A/B, czynne w: poniedziałki godz. 9:00-15:00; wtorki godz. 9:00-17:00; środy, czwartki, piątki godz. 13:00-17:00, w Grójcu: ul. Piłsudskiego 4 (I Piętro), czynne w: środy godz. 14:00-18:00; czwartki godz. 9:00-12:00; piątki godz. 14:00-18:00, w Warce: ul. Warszawska 45 (budynek Centrum Sportu i Rekreacji), czynne w środy godz. 9:00-13:00.

Wydawca: Powiat Przysuski. 2013
By: Fresh Joomla templates