Już w piątek, 25 lipca o godz. 16.00 w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – wernisaż wystawy pt. „Henryk Kolberg (1861–1935) – inżynier, przedsiębiorca, twórca przemysłu optycznego w Polsce”.
Wystawa poświęcona jest bratankowi Oskara Kolberga, który rozwijał m. in. przemysł górniczy, hutniczy i optyczny w kraju i poza jego granicami. Kierował wieloma spółkami, założył w Warszawie Fabrykę Aparatów Optycznych i Precyzyjnych, współtworzył Polskie Towarzystwo Radiotechniczne. Był właścicielem najbardziej okazałej kamienicy przy Al. Ujazdowskich oraz majątku Głosków.
W ekspozycji zaprezentowany zostanie depozyt Rodziny Kolbergów, dokumentacja techniczna lunet celowniczych dla wojska, celowników do armat, projekty dla fabryki w Starachowicach, artefakty dotyczące Henryka i jego synów ze zbiorów prywatnych – portrety, fotografie wnętrz mieszkalnych, dokumenty rodzinne związane z wojną polsko-bolszewicką i obozem zagłady w Oświęcimiu, wyroby z jego fabryki ze zbiorów Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.


